GRAINGER BULK-RS-H90-14 Buna-N Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CKT 60DF28
GRAINGER BULK-RS-H90-14 Buna-N Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CKTModel: BULK-RS-H90-14Cross Ref: 60DF28
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.36 g/cc
Durometer 90A
Elongation 100%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"