Item: CP8AGGModel: BULK-RS-H90-109Cross Ref: 60DH23
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.36 g/cc
Durometer 90A
Elongation 100%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"