Item: CP8AHAModel: BULK-RS-H80-88Cross Ref: 60DG11
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.36 g/cc
Durometer 80A
Elongation 100%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"