GRAINGER BULK-RS-H80-50 Buna-N Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 80A | CP8CKW 60DF54
GRAINGER BULK-RS-H80-50 Buna-N Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 80A
Item: CP8CKWModel: BULK-RS-H80-50Cross Ref: 60DF54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.36 g/cc
Elongation 100%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"