GRAINGER BULK-RS-H80-39 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 80A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DMC 60DF24
GRAINGER BULK-RS-H80-39 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 80A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DMCModel: BULK-RS-H80-39Cross Ref: 60DF24
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.36 g/cc
Durometer 80A
Elongation 100%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"