GRAINGER BULK-RS-H70-804 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inchness, 70A | CP8FVZ 56AN21
GRAINGER BULK-RS-H70-804 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inchness, 70A
Item: CP8FVZModel: BULK-RS-H70-804Cross Ref: 56AN21
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 707
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"