GRAINGER BULK-RS-H70-801 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A | CP8CUE 56AN19
GRAINGER BULK-RS-H70-801 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A
Item: CP8CUEModel: BULK-RS-H70-801Cross Ref: 56AN19
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"