GRAINGER BULK-RS-H70-791 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A | CP8CMV 56AM86
GRAINGER BULK-RS-H70-791 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A
Item: CP8CMVModel: BULK-RS-H70-791Cross Ref: 56AM86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 707
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"