GRAINGER BULK-RS-H70-646 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CRG 56AJ50
GRAINGER BULK-RS-H70-646 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CRGModel: BULK-RS-H70-646Cross Ref: 56AJ50
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 707
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"