GRAINGER BULK-RS-H70-442 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FNC 56AH11
GRAINGER BULK-RS-H70-442 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FNCModel: BULK-RS-H70-442Cross Ref: 56AH11
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 707
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"