GRAINGER BULK-RS-H70-285 Buna-N Sheet, 36 Inch X 4 Ft, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€583.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Material | Buna N |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 707 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.05" to +0.05" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- DYNABRADE 02651 Bearing, Compatible with 52772/52775
- EATON E34VLBL1-Y3 Pushbutton, 30.5 mm, Cam 2, Three-Position, Lever, Black Actuator, Non Illuminated
- EATON SPX100A1-4A1N1 Adjustable Frequency Drive, 100 HP, 380-500V, NEMA Type 1, EMC H, No Brake Chopper
- VESTIL AHS-4-10-16 Steel Adjustable Height Gantry Crane with Phenolic Caster, 10 x 16 ft, 4000 lb Capacity, Blue
- BOSTON GEAR 57093 Nylon Roll End Bearing, 5/8 Inch
- EATON 1MP5126RRLB Group Metering Meter Pack, Horn Bypass, 125A Self-Contained Socket, 120/240 VAC
- MIGHTY LINE TBY Floor Marking Tape, 2 Inch Width, Yellow, T-Shape With Black Chevrons
- MAIN FILTER INC. MF0624101 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Sockets
- Impact Socket Extensions
- Cordless Circular Saws
- Hydraulic Pump and Motor Mount Adapters
- PTFE Hose With Wire Braid
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- ANVIL Series 8501 / 8502 Brass Gate Valves, NRS Full Port, 200CWP
- MUELLER INDUSTRIES 303AT Silent Check Valves
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets, Electro Galvanized
- APPLETON ELECTRIC Hazardous Location Covers, For Use With EFD Bodies
- SMC VALVES Ss5Yj7 Series Manifold
- REGAL Extension Hand Taps, Taper, HSS, Chrome Over Nitride
- CONDOR ANSI Class 2 Mesh Polyster Zipper Contrasting High Visibility Vests
- ZURN FD2375 Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-H70-285 Buna-N Sheet, 36 Inch X 4 Ft, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€614.00 /unit


