GRAINGER BULK-RS-H70-276 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DAR 241JV9
GRAINGER BULK-RS-H70-276 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DARModel: BULK-RS-H70-276Cross Ref: 241JV9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 707
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"