GRAINGER BULK-RS-H70-216 Buna-N Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Friday, May 22
5.00% off
€4,016.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 60 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bf 707 |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.026" to +0.026" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 158.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- SQUARE D HDL26045 Circuit Breaker Feed-thru 45 Amp 600vac 2p 18kaic@480v
- MILLER BY HONEYWELL 70-100/100FT Rescue System, Lower/Raise, Carabiner, 25 ft Max Working Length, Silver
- PARKER 1X3/4FF33MSS Nipple, 1 Inch X 3/4 Inch Pipe, Male Bspt X Male Bspt, Stainless Steel
- NTN BST40X90-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 40mm
- APOLLO VALVES 70144C3 Ball Valve, Size 3/4 Inch, Bronze, Stainless Steel, Ball And Stem
- STAFFORD MFG 8L114P11 Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 1-7/8 Inch Bore, Chrome Plated, Steel
- DAYTON 617-12-7002-5 Inlet Upright
- MAIN FILTER INC. MF0385765 R850H2625H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 25.55 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Trash Can Tops
- Inline Duct Fans
- Ductless Split Systems A/C and Heat Pumps
- Concrete Chain Saw Chains and Bars
- Flux Dispensers
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP3019 Series Air-Powered Die Grinders
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, Metric
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Glass, 25 Micron, Buna Seal
- GRAINGER Nipples
- DYMO Continuous General Purpose Label Printer Labels
- SMALLEY WSM Series Stainless Steel Heavy Duty Rings
- LEGRIS 3198 Series Male Branch Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-H70-216 Buna-N Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€4,228.33 /unit

