GRAINGER BULK-RS-H70-1127 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 70A | CP8AQX 785A34
GRAINGER BULK-RS-H70-1127 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 70A
Item: CP8AQXModel: BULK-RS-H70-1127Cross Ref: 785A34
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 707
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"