GRAINGER BULK-RS-H70-1124 Buna-N Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A | CP8BGE 785C44
GRAINGER BULK-RS-H70-1124 Buna-N Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A
Item: CP8BGEModel: BULK-RS-H70-1124Cross Ref: 785C44
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"