GRAINGER BULK-RS-H70-1032 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DCD 785AW5
GRAINGER BULK-RS-H70-1032 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DCDModel: BULK-RS-H70-1032Cross Ref: 785AW5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 707
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"