GRAINGER BULK-RS-H70-1029 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€802.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Shape | Sheet |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 3/4" |
| Thickness Tolerance | -0.059" to +0.059" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- HAM-LET 760LB-SS-8MM Back Ferrule 316 Stainless Steel Let-lok 8mm
- MAIN FILTER INC. MF0614987 HPMF4L163MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 15.9 Inch Height
- SMC VALVES MGQL50-200 Guided Cylinder, 50 mm Size, Ball Bearing
- TB WOODS 9/3VP450 Narrow V-Belt, Neoprene, 3V Belt Type, 45 inch Length, 9 Ribs
- STREN-FLEX EEF1-906CE-8 Web Sling Eye Eye 8 Feet 9600b W 6 In
- ANVIL 0831214259 3/8 X 30 Imp Galvanized Steel Nipple
- GRAPHIC CONTROLS 82-72-3111-06 -BLACK STATIC PENS Chart Recorder Pen, Black, Circular Chart Recorders
Explore More
- KEYSHAFT
- Thread Mills
- Hookup Wire
- Motorized Dampers Accessories
- Antistatic Wrist Straps
- Cleanroom Products
- AKRO-MILS 30138 Shelf Bins
- VIEGA PROPRESS Tee, 304 SS, Press x Press x Press, FKM Seal
- JOHN GUEST Speedfit Male Connectors, NPT Thread
- DEVILBISS High Volume Low Pressure Spray Guns
- MUELLER INDUSTRIES 125 Carbon Steel Y Strainers
- DURHAM MANUFACTURING Counter Top Cabinets
- EATON S611 Soft Starts
- ABILITY ONE Lanyards
- MILWAUKEE General Purpose Diagonal Cutting Pliers
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex Rapid Strip SC Coarse Grit Depressed Center Discs, Non-Woven
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-H70-1029 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€844.59 /unit


