GRAINGER BULK-RS-H60MD-77 Buna-N Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Acrylic Adhesive Backed | CP8EDC 785D98
GRAINGER BULK-RS-H60MD-77 Buna-N Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Acrylic Adhesive Backed
Item: CP8EDCModel: BULK-RS-H60MD-77Cross Ref: 785D98
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Blue
Compression Set 15%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 240%
Grade Metal Detectable Food
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 1"
Tear Strength 18 N/mm
Tensile Strength 1100 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"