GRAINGER BULK-RS-H60MD-51 Buna-N Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue | CP8EDB 785D68
GRAINGER BULK-RS-H60MD-51 Buna-N Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue
Item: CP8EDBModel: BULK-RS-H60MD-51Cross Ref: 785D68
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Blue
Compression Set 15%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 240%
Grade Metal Detectable Food
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 1"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 607, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 18 N/mm
Tensile Strength 1100 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"