FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Blue |
| Compression Set | 15% |
| Density | 1.25 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 240% |
| Grade | Metal Detectable Food |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 24" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 607, Fda 21 Cfr 177.2600 |
| Tear Strength | 18 N/mm |
| Tensile Strength | 1100 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.062" |
| Thickness Tolerance | -0.011" to +0.011" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.26 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- SUPCO RHF1214
- VERMONT GAGE 112303330 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 3.33 mm Size
- WERMA 97584060 Conduit, Tower Light Conduit, For KombiSIGN 71/72, 23 5/8 Inch Overall Ht, 1 Inch OD
- BUSSMANN JCU-450E Medium Voltage Fuse, 450A, 5.5kVAC
- NIBCO B029400 703-2 Fitting Adapter, Ftg x F, 3 Inch Size, Bronze
- ATP 2MP-04M-50-01 Poly Tubing Straight Outer Diameter 4mm 50 Feet
- EBERBACH E8482 Polypropylene Screw Lid
- APPROVED VENDOR U07040.062.0550 Socket Head Cap Screw, 5/8 In - 18 Thread Size, Cyl., 5 1/2 In Lg., 5/8 In Head Ht.
Explore More
- KEYSHAFT
- Expanding Drums
- Folding and Stacking Chair Carts
- Footwear Traction Devices
- Box Trucks
- O-Rings
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel, Standard
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x FTG
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL CT138R Series Rod Threaded Ceiling Flanges
- MARTIN SPROCKET Torque Limiter Tension Nuts
- LEATHERHEAD TOOLS Irons Series, Halligan And Axes
- GRAINGER Chemical Resistant Santoprene Tubing
- LEGRAND Electrical Wall Switches
- JOHNSON CONTROLS P545 Series Electronic Lube Oil Controls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-H60MD-17 Buna-N Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue
€380.53 /unit


