GRAINGER BULK-RS-H60FDA-297 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A | CP8DFC 241RV1
GRAINGER BULK-RS-H60FDA-297 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A
Item: CP8DFCModel: BULK-RS-H60FDA-297Cross Ref: 241RV1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color White
Compression Set 35%
Density 1.4 g/cc
Durometer 60A
Elongation 330%
Grade Food
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"