GRAINGER BULK-RS-H60-980 Buna-N Roll, 36 Inch X 12 Ft, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€2,149.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 12 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bf 607 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.05" to +0.05" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 76.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- TENNSCO ZLC7-9618S-3 Boltless Shelving Starter 96 x 18 3 Shelf
- SLOAN 3011623 ROYAL 152-3.5-4-3/4-LDIM-L3 Water Closet Flushometer, Manual, 3.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush
- ENERPAC ZG5420MX-R Pump, Gas, 20L, Honda Motor, with Roll Bars
- SENTINEL XL S-2001 Hood Universal Olive Butyl Coated Nylon
- JAMCO SF230P600GP Reinforced Service Cart, 3 Shelves, 2,400 lbs Capacity
- REGAL 051522AM88 End Mill With TiAln Coated, Single End, 9/32 Inch Dia., 2-7/16 Inch Length, 4 Flutes
- PROTO J2372XL Inspection Mirror, Telescoping, 1 Pieces, 2-1/4 Mirror Size, Round, Steel, 36-3/8
- BUSSMANN EM256508HL1 Header, 8 A, 300 V
Explore More
- KEYSHAFT
- Mechanics Gloves
- Bottle Top Dispensers
- Tip Out Bins
- Abrasive Bristle Disc-Cup Shaped
- Safety Storage Buildings
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, FNPT
- MUELLER INDUSTRIES 764 Stainless Steel Y Strainers
- ANVIL AS150 Series Channels, Solid
- GRAINGER Neoprene Rubber Edging
- IMPERIAL Safety Wire Twister
- DIXON Cam and Groove Handles
- EATON SV9000 Series Adjustable Frequency Drives
- B & B MANUFACTURING T5 Timing Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-H60-980 Buna-N Roll, 36 Inch X 12 Ft, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€2,262.31 /unit

