GRAINGER BULK-RS-H60-968 Buna-N Roll, 36 Inch X 12 Ft, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,170.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 12 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bf 607 |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.026" to +0.026" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 45.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- TB WOODS 10/3VP1060 Narrow V-Belt, Neoprene, 3V Belt Type, 106 inch Length, 10 Ribs
- WORLDWIDE ELECTRIC WINL67-40/1-145TC Speed Reducer, Inline Helical Gear, Box Size 67, 40:1 Ratio, 145TC Frame
- BALDOR / DODGE 008993 PX280 TS 624 PX Elastomeric Coupling Para-Flex, Size Px280, Rating 910 Rpm
- COOPER B-LINE 24208-4XS Wall Mounted Panel Enclosure, 8 x 20 x 24 Inch Size, Hinged Cover, 304SS
- TUNGALOY 4513063 Tool Holder Tightening Fixture
- GRAINGER 22NY02 CollaPSIble Barricade, 181 Inch Overall Length, 37.5 Inch Overall Height, Yellow/Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Horizontal and Vertical Lifelines
- Wall Corner Guards
- Single Grit Sharpening Stones
- Lug Nut Wrenches
- T-Bolts
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Crew Neck Shirts
- ANSELL 11-920 Hyflex Blue Nitrile Coated Gloves
- RUD CHAIN LRBK-FIX Lashing Load Rings
- MUELLER INDUSTRIES 11M Iron Body Y Strainers
- WESTWARD Flat Milled Tooth File
- AMERICAN TORCH TIP Gas Cups
- SMC VALVES Mxs Series Guided Cylinder
- REGAL Metric STI Hand Taps, HSS, TiALN
- QUARTER BALL Ball Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-H60-968 Buna-N Roll, 36 Inch X 12 Ft, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€1,232.59 /unit

