GRAINGER BULK-RS-H60-857 Buna-N Roll, 36 Inch X 50 Ft, 60A | CR3CDG 56AP64
GRAINGER BULK-RS-H60-857 Buna-N Roll, 36 Inch X 50 Ft, 60A
Item: CR3CDGModel: BULK-RS-H60-857Cross Ref: 56AP64
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 50 ft.
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"