GRAINGER BULK-RS-H60-801 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 1 Inch Thickness, 60A | CP8DZD 56AN82
GRAINGER BULK-RS-H60-801 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 1 Inch Thickness, 60A
Item: CP8DZDModel: BULK-RS-H60-801Cross Ref: 56AN82
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"