GRAINGER BULK-RS-H60-793 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A | CP8DTX 56AN74
GRAINGER BULK-RS-H60-793 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Item: CP8DTXModel: BULK-RS-H60-793Cross Ref: 56AN74
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"