GRAINGER BULK-RS-H60-787 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A | CP8CXJ 56AN16
GRAINGER BULK-RS-H60-787 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A
Item: CP8CXJModel: BULK-RS-H60-787Cross Ref: 56AN16
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"