GRAINGER BULK-RS-H60-735 Buna-N Strip, 4 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 60A | CP8ETP 56DC32
GRAINGER BULK-RS-H60-735 Buna-N Strip, 4 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 60A
Item: CP8ETPModel: BULK-RS-H60-735Cross Ref: 56DC32
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"