GRAINGER BULK-RS-H60-734 Buna-N Strip, 2 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A | CP8FZQ 56DC31
GRAINGER BULK-RS-H60-734 Buna-N Strip, 2 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A
Item: CP8FZQModel: BULK-RS-H60-734Cross Ref: 56DC31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"