GRAINGER BULK-RS-H60-648 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CUC 56AJ30
GRAINGER BULK-RS-H60-648 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CUCModel: BULK-RS-H60-648Cross Ref: 56AJ30
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"