GRAINGER BULK-RS-H60-646 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CTC 56AJ28
GRAINGER BULK-RS-H60-646 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CTCModel: BULK-RS-H60-646Cross Ref: 56AJ28
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"