GRAINGER BULK-RS-H60-627 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CDQ 56AJ09
GRAINGER BULK-RS-H60-627 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CDQModel: BULK-RS-H60-627Cross Ref: 56AJ09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"