GRAINGER BULK-RS-H60-453 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FCH 56AH50
GRAINGER BULK-RS-H60-453 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FCHModel: BULK-RS-H60-453Cross Ref: 56AH50
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"