GRAINGER BULK-RS-H60-448 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FQN 56AH45
GRAINGER BULK-RS-H60-448 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FQNModel: BULK-RS-H60-448Cross Ref: 56AH45
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"