GRAINGER BULK-RS-H60-379 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 60A | CP8DNB 241JT6
GRAINGER BULK-RS-H60-379 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 60A
Item: CP8DNBModel: BULK-RS-H60-379Cross Ref: 241JT6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"