Item: CP8DQEModel: BULK-RS-H60-317Cross Ref: 241JG3
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 4 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"