GRAINGER BULK-RS-H60-218 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FGA 56AH21
GRAINGER BULK-RS-H60-218 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FGAModel: BULK-RS-H60-218Cross Ref: 56AH21
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 33%
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"