GRAINGER BULK-RS-H60-1005 Buna-N Roll, 36 Inch X 40 Ft, 60A | CP8BHF 785AV0
GRAINGER BULK-RS-H60-1005 Buna-N Roll, 36 Inch X 40 Ft, 60A
Item: CP8BHFModel: BULK-RS-H60-1005Cross Ref: 785AV0
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"