GRAINGER BULK-RS-H60-1000 Buna-N Roll, 36 Inch X 60 Ft, 60A | CP8BVR 785AU7
GRAINGER BULK-RS-H60-1000 Buna-N Roll, 36 Inch X 60 Ft, 60A
Item: CP8BVRModel: BULK-RS-H60-1000Cross Ref: 785AU7
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 60 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"