GRAINGER BULK-RS-H50FDA-24 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, White, Smooth | CP8CAG 715F77
GRAINGER BULK-RS-H50FDA-24 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, White, Smooth
Item: CP8CAGModel: BULK-RS-H50FDA-24Cross Ref: 715F77
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color White
Compression Set 35%
Density 1.4 g/cc
Durometer 50A
Elongation 330%
Grade Food
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 507, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"