Item: CP8AGPModel: BULK-RS-H50FDA-208Cross Ref: 715G12
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color White
Compression Set 35%
Density 1.4 g/cc
Durometer 50A
Elongation 330%
Grade Food
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 507, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"