GRAINGER BULK-RS-H50FDA-10 Buna-N Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, White, Smooth | CP8CLA 715F71
GRAINGER BULK-RS-H50FDA-10 Buna-N Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, White, Smooth
Item: CP8CLAModel: BULK-RS-H50FDA-10Cross Ref: 715F71
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Chemical Resistance Fair
Color White
Compression Set 35%
Density 1.4 g/cc
Durometer 50A
Elongation 330%
Grade Food
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 507, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"