FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 230°F , 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 18" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 507 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.026" to +0.026" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- TORQUE TRANSMISSION 75255
- GATES 4G-4FFORX XBULK
- HYDE 02150 Putty Knife 1-1/2 Inch Width Carbon Steel
- SPEC E00630070380S Extension Spring, Stainless Steel, 19/50 Inch Overall Length, Passivated
- BALDOR / DODGE 023232 F4B-K-315R Type K Bearing, Shaft Size 3.9375 Inch, Bore Tapered, Steel
- MARTIN SPROCKET 6628 Impact Socket, SAE, 6 Point, 3/4 Inch Drive, 7/8 Inch Size, Alloy Steel
- DIXON 63166000WP2 Liqui-Fit Bulkhead Union, Nylon, 3/8 Inch Tube O.D.
- GRAINGER BULK-RS-E60-973 Epdm Roll, 36 Inch X 15 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Starter Accessory
- Rescue Knives and Tools
- Pneumatic Globe Control Valves
- Air Nailers
- Oils
- COTTERMAN Ladder Safety Cages
- AKRO-MILS 33226 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- RUD CHAIN VRS Starpoint Eye Bolts, Metric Thread With Maximum Length
- JOHN GUEST Plugs, Polypropylene White
- WATTS LF3001A Series Dielectric Unions
- EATON ECH16 Class Combination Non-Reversing Starters
- EATON HBAX Series Thermal Magnetic Circuit Breakers
- SECURALL PRODUCTS Drum Spill Stations
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Quick Links
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-H50-826 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inchness, 50A
€281.91 /unit


