GRAINGER BULK-RS-H50-812 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 50A | CP8CMN 56AM70
GRAINGER BULK-RS-H50-812 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 50A
Item: CP8CMNModel: BULK-RS-H50-812Cross Ref: 56AM70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 507
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"