GRAINGER BULK-RS-H50-647 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CQJ 56AJ01
GRAINGER BULK-RS-H50-647 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CQJModel: BULK-RS-H50-647Cross Ref: 56AJ01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 507
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"