FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 18" |
| Overall Width | 12" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 507 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 3/8" |
| Thickness Tolerance | -0.035" to +0.035" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.98 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSASSR-8 Silicone Sheet, Standard, 12 x 24 Inch Size, 1/8 Inch Thickness, Red, Closed Cell, Plain
- CAMLOCK FITTINGS DD 300AL Self Locking Camlock Coupler, 2 Inch Size, Aluminum
- UNITHERM FPW4218-12 Flange and Valve Insulated Cover, 12 Volt, Size 42 x 18 Inch
- WOODHEAD 1300100860 114030K03M100 Cordset, 4 Pole, Male Female, 10m, 18/4 Size, DC TPE
- NELSON STUD WELDING INC. 101-010-127-G100 Fully Threaded Welding Stud, 3/8 In - 16 Thread Size, CFL Type, 2 In Stud Lg., Plain, Steel
- CASH VALVE B95GCWSSBBS01-D2-0030 Pressure Regulator, 1/2 Inch Inlet Size, 1/2 Inch Outlet Size
- DDS 50.876.212.7TCV Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Fluoro, 2 Inch ID, 3 Inch Od, 0.5 Inch Width, 10 Psi
- ADB HOIST RINGS MFG. 37340 Hoist Ring, 10000 lbs. Load Capacity, 1-8 Thread Size, 230 ft. lbs. Torque
Explore More
- KEYSHAFT
- Nippers and Nibblers
- Pneumatic Vibrators
- Class J Fuses
- Air Operated Diaphragm Pump Accessories
- Beam Clamps
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- ANSELL 37-145 Alphatec Solvex Dexterous Chemical Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Black
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 10000 Gas Springs
- VULCAN HART Element Assembly, 208V
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Wire Mesh, 250 Micron, Buna Seal
- DAYTON Actuators
- ERICKSON Wrenches
- SIOUX CHIEF Cleanout Cover Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-H50-637 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
€100.89 /unit


