GRAINGER BULK-RS-H50-454 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FCQ 56AH43
GRAINGER BULK-RS-H50-454 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FCQModel: BULK-RS-H50-454Cross Ref: 56AH43
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 507
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"