GRAINGER BULK-RS-H50-18 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DHD 241HU0
GRAINGER BULK-RS-H50-18 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DHDModel: BULK-RS-H50-18Cross Ref: 241HU0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 507
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"