GRAINGER BULK-RS-H50-1131 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 50A | CP8ARF 785A11
GRAINGER BULK-RS-H50-1131 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 50A
Item: CP8ARFModel: BULK-RS-H50-1131Cross Ref: 785A11
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"