Item: CP8BDWModel: BULK-RS-H50-1068Cross Ref: 785AE8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 35 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"